Avaleht

Välistudengid annavad ettevõttele uusi ideid

Eestis õpib üle 5000 välistudengi ja nende siia tööle jäämine saab leevendada kõrgelt kvalifitseeritud töötajate puudujääki. Üks võimalus välistudengite Eestisse jäämise motiveerimiseks on praktikakohtade pakkumine. Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo, endine välistudeng Leonardo Ortega ja Ericsson Eesti baltikumi personalijuht Katri Kuuse  räägivad, miks tasub välistudengeid ettevõttesse praktikale võtta. 

Tallinna Tehnikaülikooli jaoks on välistudengid äärmiselt olulised, kuna nii ülikool kui ka Eesti majandus ja ettevõtlus on muutumas üha rahvusvahelisemaks. TalTech’i rektor Jaak Aaviksoo sõnul on välistudengid väga motiveeritud õppima, Eestis kogemusi omandama ja jätkama Eestis elamist ka peale kraadi saamist.

Ülikoolile on välistudengite praktikale suunamine võimalus teha tihedamat koostööd ettevõtetega. “Ülikool on vahelüli üliõpilaste ja praktikakohti pakkuvate ettevõtete vahel. Kui me oskame sobitada tudengite soovid ja ettevõtjate ootused, siis niisugusel teel saavad ettevõtted endale parimad võimalikud praktikandid,” kinnitas Aaviksoo. Ülikool ja välisüliõpilased ootavad tööandjatelt suuremat aktiivsust praktikakohtade pakkumisel. 

Möödunud aastal välistudengite praktikale värbamise eest tunnustatud Ericsson Eesti AS-is töötab 47 erinevast rahvusest  inimese, mis personalijuht Katri Kuuse sõnul kindlasti lihtsustab nende ettevõttes praktikakohtade pakkumist. “Välistudengitel on meie juures lihtne tööd alustada, kuna keeleruum on sama, võib leida oma kultuurist inimesi ja saab vahel oma emakeeles kõneleda.”

Välistudengeid tuleks võtta praktikale, kuna nad annavad ettevõttele uue hingamise ja värsked ideed. “Kuna maailm on pidevas muutumises, siis ei saa ettevõte paigale jääda. Mitmekesisus ja erinevad ideed on need, mis aitavad ettevõttel saavutada innovatsiooni ja soovitud tulemusi,” sõnas Katri Kuuse 

Oluline on ettevõttena ise olla aktiivne – kaardistada erialad ja koolid, kust võimalikke välistudengeid praktikale värvata. Seejärel on oluline korraldada töövarjupäevi, tutvustada tulevastele praktikantidele töökeskkonda ja saada omavahel tuttavaks. 

Work In Estonia partnersuhete spetsialist Leonardo Ortega alustas Eestis välistudengina õpinguid kuus aastat tagasi, kui astus Tartu Ülikooli magistriastmes õppima politoloogiat. Oma esimese praktikakogemuse sai ta oma õppejõudu ülikooli aine raames aidates. Sealt edasi leidis ta praktikakoha Balti Uuringute Instituudis, kus aitas koostada raporteid migratsiooni teemadel. 

Välistudengitele soovitab ta olla avatud erinevatele kogemustele ning mitte alla anda. Leonardo sõnul võib välistudengil olla keeruline leida praktikakohta oma erialal,  kuid vahel võib pisut teisel erialal sooritatud praktika viia kogemuste ja kontaktideni, mis aitavad siiski tudengit edasi. 

Tööandjatel soovitab Leonardo meeles pidada, et välistudengitel on erinevate keelte oskus ja rahvusvaheline kogemus, mis võib ettevõttele kasuks tulla. Samuti innustab ta tööandjaid külastama Work In Estonia kodulehekülge, mis annab palju praktilist infot, kuidas välistudengeid praktikale värvata. 

Videod: Raigo Pajula
Videod on valminud Euroopa Sotsiaalfondi toel.

 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields