Avaleht

Välismaalt praktikant – jah või ei?

Tamme aiandustalu on silmapaistvalt omanäoline pereettevõte, kus kasvatatakse ja väärindatakse maitse-, lõhna- ja ravimtaimi, tšillipipart ning marju.  Tamme talu toodeteks on vürts- ja gurmeemoosid, ürdisegud, marjateed, ürdisoolad, taimeteed ja ürdiõli.

Meie jaoks on väga oluline taimede looduslähedane kasvatusviis ja tervislike, ilma lisaaineteta valmistatud käsitöötoodete kõrge kvaliteet.

Tamme talu perenaise liigirikkast maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kollektsioonaiast on välja kasvanud väike külastuskeskus koos talupoe ja aiakohvikuga.

Juba aastaid oleme olnud üheks aianduspraktika sooritamise kohaks Pärnumaa Kutsehariduskeskuse ja Räpina Aianduskooli erinevate aianduse eriala õppuritele.

Sel kevadel sooritas Tamme aiandustalus sooritas oma aianduspraktikat iirlane John Stephen McManamon, kes on 45-aastane spordiinstruktor ja õppis Westport College of Further Education’is oma talu arendamise tarbeks aiandust.

Kui Johnile pakuti  oma kooli poolt Erasmuse programmi raames praktika sooritamiseks välja erinevaid riike, siis valis ta Eesti oma sõnade kohaselt välja seetõttu, et see tundus täiesti teistmoodi olevat teistest võimalikest sihtriikidest nagu Prantsusmaa, Portugal, Horvaatia või Saksamaa.

Kui Pärnumaa Kutsehariduskeskuse poolt tuli  mulle kui talu perenaisele ettepanek välispraktikant võtta, siis olin alguses väga kahtlev ja tahtsin isegi sellest ettepanekust loobuda, sest ürdikasvatustalus praktika sooritamiseks on kevad liiga varajane aeg. Lisaks kartsin väga veel  keelebarjääri. Samuti tuleb nentida, et pelgasin olmeprobleemide korraldamist silmas pidades asjaolu, et tulevane praktikant on ka teisest soost kui ülejäänud talus toimetajad.   Soovisin, et kõik töötajad ja ka praktikant tunneksid end võimalikult mugavalt.

Lõpuks osutus minu hirm asjatuks, kuna John oli väga hea suhtleja, sõbralik ning rõõmsameelne. Kõik need meeldivad isikuomadused aitasid muidu ainult eestikeelses kollektiivis kõik asjad arusaadavaks teha. Meie töötajatel oli Johniga ladusamaks suhtlemiseks abiks inglise-eesti telefoniäpp, millega sai lihtsam suhtlemine võimalikuks. Kui ma ise mingeid spetsiifilisi aiandusmõisteid või taimede ingliskeelseid nimesid osanud selgitada, võtsin abiks samuti keeleäpi või Google. Seega vaatamata kardetud keelebarjäärile saime kõik asjad kenasti aetud.  Meie töötajatele tekitas välismaine praktikant muidu tavalisse argipäeva  palju elevust – ikkagi meesterahvas kollektiivis. Lisaks laiendas John meie kõigi maailmapilti, kuna tutvustas nii oma kodukanti kui Iirimaad üldiselt.

Kokkuvõtteks võin öelda, et minu ja meie töötajate hirm välismaalasest ja pealegi meessoost praktikandi pärast oli asjatu. Ja kui meile tehakse veel ettepanek väljaspoolt Eestit praktikante võtta, siis meie kollektiiv on kindlasti nõus.

Vaata ka videot praktikandist siit.

Autor: 

Heli Viedehof

Tamme aiandustalu perenaine

www.tammetalu.eu 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields