Tööandjate Keskliit

Toomas Tamsar: töökohtade eest tuleb võidelda

Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling ütles Fazeri Tallinna leivatehase sulgemist kommenteerides, et Eesti ei ole enam odava ja tööjõumahuka tootmise maa ja Eesti huvi on eelkõige töökohad, kus luuakse kõrgemat lisandväärtust. Eesti tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul tuleb aga võidelda kõigi töökohtade eest.

„Konkurentsitihedal turul tegutseva Fazeri otsus kinnitab, et Eesti ei ole enam odava ja tööjõumahuka tootmise maa, meie inimeste palgaootused on kasvanud,“ sedastas minister Sulling.

Sama kinnitas tema sõnul ka PKC tehase kogemus Haapsalus, kuhu toodi suur osa töötajatest Lätist, sest kohalikud inimesed ei olnud valmis ettevõtte pakutud tingimustel töötama.

„Läti ja Leedu keskmine palk on Eesti omast laias laastus 70 protsenti. See tähendab, et tööjõumahukat tööd on meist lõuna pool odavam teha. Eesti selge huvi on aga eelkõige töökohad, kus luuakse kõrgemat lisandväärtust,“ ütles minister.

Tamsar nentis, et kui uute investeeringute saamisel on Eesti ikka olnud pigem avatud meelega ja panustanud nende maale toomisesse, siis need, mis juba kohale meelitatud, unustatakse sageli ära.

„Olemasolevate töökohtade püsimist võetakse kui ettemääratust. Ettevõte, kes pole veel Eestis ja kelle investeeringuid loodetakse saada, on potentsiaalne töökohtade looja, oskusteabe maaletooja jne. Ettevõte, kes juba annab tööd, koolitab inimesi ja maksab makse, arvatakse siin alati püsivat,“ rääkis Tamsar.

Tööjõukulud on selles suures pildis tema sõnul vaid üks olulistest näitajatest.

„Eesti eksperdid on korduvalt deklareerinud, et me ei vaja madalamat palka maksvaid ettevõtteid. Pangu siis juba parem tehas kinni. Eks seda juhtubki. Panevadki. Inimesed, kes on tugevamad spetsialistid, saavad tõenäoliselt muudes ettevõtetes tööd. Kellel oskusi vähem, neil on raskem,“ ütles tööandjate juht.

Kuigi Fazer põhjendas oma tootmise Eestist ära viimist mitte siinsete kõrgete tööjõukuludega, vaid sellega, et nende Lätis Oges asuv tehas on modernsem ja Tallinna tehase võimsus väiksem, mängisid siiski rolli ka kulutused palkadele.

„Tööjõukulud koosnevad laias laastus kahest peamisest komponendist: palgatase ja tööjõumaksud. Eesti palgad on viimastel aastatel küllaltki kiiresti kasvanud ning Läti ja Leedu palkadest ette rebinud. See on küll meeldiv, aga peab arvestama, et koos sellega ettevõtete konkurentsivõime langeb – ühe palgatõus on teise hinnatõus. Kui hinnatõusu pole võimalik saavutada, hakkavad töökohad kaduma. See on Eestis praegu käimasolev protsess,“ selgitas Tamsar.

Teine komponent on tööjõumaksud, mis mõjutavad oluliselt investeerimisotsuseid, ja Eestis on tööjõumaksud kõrged. Tamsare sõnul ei maksa küll arvata, et viimaste uudiste taga on peamiselt maksuküsimus, sest see on siiski vaid üks oluline osa kogukuludest.

„Kas on tõenäoline, et veel mõni ettevõte paneb poe kinni? Kindlasti paneb. Samamoodi hindan väga tõenäoliseks, et mõni teine teeb jälle uksed lahti. Aga võidelda tuleb muidugi kõigi töökohtade eest,“ rõhutas Tamsar.

Sulling ütles, et investorite Eestisse meelitamiseks on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil Euroopa Liidu uuel rahastamisperioodil kavas suurinvestori toetus, mille puhul vähendatakse investeeringu nõuet kümnelt miljonilt eurolt kolmele. Lisaks kaetakse kuni 30 protsenti abikõlbulikest kuludest tingimusel, et ettevõte loob vähemalt 15 töökohta, mille palgatase ületab Eesti keskmise.

Fazer märkis oma eilses teates tootmise lõpetamise kohta Eestis, et investeerib 5 miljonit eurot Lätti.

Allikas: Ärileht