Avaleht

Tööandjate tervisekiri: Vähi varajane avastamine aitab kaasa tervenemisele

Tervise Arengu Instituudi koostatav tööandjate tervisekalender keskendub jaanuarikuus vähi sõeluuringute teemale. Tööandja saab siin oma töötajaid informeerides või koostöös tervishoiuteenuse osutajaga testimist töökohal läbi viies teadlikkuse tõstmisele tõhusalt kaasa aidata.

Igal aastal diagnoositakse Eestis vähk enam kui 8000 inimesel. Neist veidi enam kui 3000 on tööealised (15-64 aastased). Surma põhjuste registri andmetel registreeriti 2015. aastal tööealistel 966 vähisurma, mis moodustas rohkem kui veerandi kõigist surmadest selles vanusrühmas.

Kuna vähi areng on pikaajaline protsess, on kasvaja varajase diagnoosimise ja õigeaegse raviga võimalik suurendada nende inimeste hulka, kes tervenevad. Näiteks emakakaelavähi vähieelne seisund võib kesta üle 10 aasta.

Emakakaelavähi sõeluuringus kasutatava PAP-testi abil on võimalik tuvastada vähieelseid seisundeid, mille õigeaegse ravi korral vähki ei tekigi. Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30–55-aastaseid naisi iga viie aasta järel ning ravikindlustust omavatele inimestele on uuring tasuta. 2018. aastal on sõeluuringule oodatud 1963, 1968, 1973, 1978, 1983 ja 1988 sündinud naised.
Rinnavähi sõeluuringusse oodatakse alates 2018. aastast naisi senisest laiemas vanusevahemikus. Lisaks 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966 ja 1968 sündinud naistele on oodatud ka 68- ja 69-aastased naised vastavate sünniaastatega 1949 ja 1950. Kokku kuulub rinnavähi sõeluuringusse üheksa vanuserühma, edasi saad täpsemalt lugeda Haigekassa kodulehelt siit.

Nimelised kutsed saadetakse aasta jooksul mõlema sõeluuringu sihtrühma naistele postiga rahvastikuregistris www.eesti.ee märgitud aadressile, samuti kuvatakse kutsed sihtrühma naistele e-tervise patsiendiportaalis. Kuid sõeluuringutes osalemiseks ei pea ootama kutset, uuringule võib registreeruda ka ilma selleta – oluline on, et olete kutsutavate sihtrühmas. Uuringule minnes peab kaasa võtma isikut tõendava dokumendi.

Jämesoolevähi sõeluuringusse on oodatud 60–69 aastased ravikindlustustatud mehed ja naised iga kahe aasta tagant. 2018. aastal on oodatud 1954, 1956 ja 1958 sündinud ravikindlustatud mehed ja naised. Kutse saadetakse perearsti nimel rahvastikuregistris märgitud aadressile posti teel, ning kuvatakse samuti e-tervise patsiendiportaalis.

Mida saab teha tööandja?

Koostöös kohalike tervishoiuteenuste osutajatega on võimalik korraldada uuringuid vähi varajaseks avastamiseks ka töökohal.
Tööandja saab töötajaid sellest võimalusest varakult täiendavalt teavitada ja korraldada mõne tööpäeva sellisel moel, et maksimaalselt paljud huvilised saaksid uuringus osaleda.
Häid partnereid võid leida nt Eesti Haigekassa kodulehelt, kus on kirjas kõigi sõeluuringuid teostavate tervishoiuasutuste kontaktandmed.

Mida saab teha igaüks ise?

Vähki haigestumise riski saad oluliselt vähendada, kui:
• loobud tubaka tarvitamisest ja väldi passiivset suitsetamist
• piirad alkoholi tarvitamist
• väldid ülemäärast päevitamist
• toitud tasakaalustatult ja liigud piisavalt, et säilitada normaalne kehakaal
• vaktsineerid end viirusinfektsioonide vastu, mis suurendavad vähiriski (vt täpsemalt siit)

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields