Avaleht

Tööandjate aastakonverents keskendub välistööjõule

Täna toimuv Eesti Tööandjate Keskliidu aastakonverents Tuulelohe lend 2016 keskendub ühele Eesti arengu hetke suuremale probleemile – tööjõupuudusele, ja kutsub alustama debatti selle üle, millist sisserändepoliitikat Eesti tegelikult vajab.

Konverentsil, mis kannab alapealkirja „Welcome to Estonia? Sisserändest paanikavalt“ põhifookus on küsimusel, milline peaks olema riigi juhitud sisserändepoliitika ja keda me tegelikult siia ootame. Tööandjate hinnangul on viimane aeg pöörata debatt pagulaste küsimuselt Eesti tegelikule probleemile – Eestis jääb maksumaksjaid kiiresti vähemaks ning selle leevendamiseks vajame välistööjõudu.

Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimehe Tiit Kuuli sõnul on praegu raske leida avalikkuse jaoks teravamat teemat kui sisseränne. „Emotsioonid on laes, arvamused on lootusetult polariseerunud. Raske on ette kujutada mõistlikku diskussiooni. Ometi me peame mõjukaima tööandjaid ühendava organisatsioonina oma kohuseks see debatt algatada, sest me näeme: teema ebapopulaarsuse tõttu on poliitikutel raske sellega ise välja tulla,“ ütles Kuuli. „Tööandjate aastakonverents on alati tõstatanud keerulisi, kuid olulisi teemasid.“

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul jääb Eestis tööjõudu ehk maksumaksjaid vähemaks aina kiirenevas tempos, sest sündivus on väike, rahvastik vananev ja väljaränne ületab sisserände. Töökäte puudus hakkab aga kiiresti mõjutama ettevõtjaid, kes ei saa oma tegevust laiendada või lahkuvad seetõttu sootuks Eestist. Kahanev maksubaas muudab keeruliseks riigi finantseeritavate avalike teenuste, nagu haridus, meditsiin, sotsiaalhoolekanne, infrastruktuur jm, kvaliteedi hoidmise.

„Välistööjõust rääkides ei pea me silmas pelgalt talente, vaid inimesi, kes oskavad ja tahavad tööd teha. Süveneva tööjõupuuduse probleemi ees seisab meist palju jõukamaid ja parema kliimaga riike, kes välismaalt töötajate värbamisega juba aktiivselt toimetavad. Seepärast ei ole meil enam küsimust, kas me vajame välistööjõudu, vaid et keda ja – mis kõige keerulisem – kuidas me nad Eestisse saame,“ ütles Tamsar.

Konverentsil jagavad ettevõtja vaadet ja kogemusi välistööjõuga Swedbanki Balti panganduse juht Priit Perens, ISSi juht Madis Kase ja G4S Eesti juht Priit Sarapuu.

Kuidas on olla välismaalasena Eestis? Oma loo räägivad IT talent Carlos Johnson, vabakutseline ajakirjanik Stuart Garlick ja Venemaa kodanikuaktivist Jevgenia Tširikova.

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Raul Eamets räägib tööjõu sisserändest ja tööjõu vajadusest Eesti majanduse kontekstis. Meie hoiakute mõju majandusele analüüsib Teleporti omanik Sten Tamkivi, kultuurimõjude üle arutleb ajaloolane ja mõjukas ühiskonnategelane David Vseviov.

Õpime teiste riikide kogemusest. Dublini majandus- ja sotsiaaluuringute instituudi teadur Merike Darmody räägib, mida on Iirimaa immigratsioonist võitnud ja mida kaotanud. Kuidas Uus-Meremaa endale vajalikke töötajaid ääremaale meelitab, kõneleb sealne immigratsionispetsialist Jeannie Melville.

Valitsuserakondade debatis küsib Kristen Michalilt (Reformierakond), Margus Tsahknalt (IRL) ja Jevgeni Ossinovskilt (SDE) teravaid küsimusi Märt Treier, kes püüab jälile saada poliitikute tegelikule probleemile sisserände teemas. Avaettekande peab peaminister Taavi Rõivas.

Konverentsi otseülekannet on võimalik jälgida postimees.ee portaali kaudu.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields