Avaleht

Maksuvõidud aastal 2016

Aasta lõpus Riigikokku jõudnud maksukobareelnõu on tekitanud palju ärevust, ent 2016. aastale tagasi vaadates on Tööandjatel olnud ka mitmeid kordaminekuid, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu maksunõunik Raul Aron.
 
2016 jõudis Riigikokku “terviseedenduse maksuvabastuse” eelnõu, diislikütuse aktsiisitõusu ärajätmine 2018. aastast ning majutusteenuse käibemaksumäära tõusust loobumine juba 2017.

Koalitsioonierakonnad ei ole neid häid otsuseid suutnud õigesti menetleda, ent ettepanekute kobareelnõus arvestamine on ikkagi märk sellest, et Tööandjate veenmistöö on vilja kandnud. Paraku tuleb veenmist terviseedenduse alal jätkata. Selleks, et eelnõu hakkaks ka Haigekassa eelarvepuudujääki leevendama, tuleb tulu- ja sotsiaalmaksust vabastada kõik tööandja kulutused töötaja tervisele. On arusaamatu, miks maksustab rahva tervist parandada sooviv riik tööandja kulutusi nt töötaja hambaravile või eriarsti tasulisele vastuvõtule, kui riik ise neid kulusid katta ei suuda.
 
2016 jõudis meie toetusel valitsuse töölauale eelnõu, mille kohaselt diferentseeritaks elektriaktsiisi ja taastuvenergiatasude määrad energiamahukale suurtööstusele. Samuti jõudis valitsuse istungi päevakorda sotsiaalmaksumiinimumi/kuumäära vähendamise ettepanek. Mõlemad teemad jäid päevakorrast mõneks ajaks eemale seoses valitsuse vahetusega, ent ka uue valitsuse ministrid on lubanud neid ettepanekuid kaaluda. Koos elektrihinna komponentide diferentseerimisega suurtarbijale tuleks valitsusel 2017. aastal üle vaadata ka otsus tõsta maagaasi aktsiisi 134% aastaks 2020, mis mõjutab kõige rohkem just maagaasi kasutavate energiamahukate tööstusettevõttete hinnapõhist konkurentsivõimet ja Eesti investeerimiskeskkonna atraktiivsust selliste tööstuste jaoks.
 
2017 jätkame tööd selle nimel, et valitsuse töölauale jõuaks sotsiaalmaksu lae kehtestamine ja tööandja transpordi erisoodustuse erand. Samuti taunime jätkuvalt liig kiireid või põhjendamatuid aktsiisitõuse jm maksumuudatusi, kuna need mõjuvad negatiivselt maksu- ja seega majanduskeskkonnale. Töötame selle nimel, et valitsus mõistaks, et tööjõumaksukoormuse vähendamine ei pea tulema teiste maksude tõstmise arvel, vaid parimaks lahenduseks on valitsuskulude piiramine eduka riigireformiga ja maksubaasi/maksutulu kasvatamine majanduskasvu toetavate meetmetega.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields