Avaleht

Juhuslikult tööle sattunust võib saada haritud ja motiveeritud töötaja

Kauplusekett Selver pakub oma töötajatele töökohapõhist õpet ehk õpipoisiõpet koostöös ametikoolidega juba aastaid. Spetsialiste ja juhte kasvatatakse oma töötajate seast. „See on hea võimalus meie enda töötajatele erialase hariduse omandamiseks,” ütleb Selveri juhatuse liige Kristi Lomp.

Kaks kolmandikku õppest läbivad õpipoisid töökohal ja kolmandiku koolis. Elu on näidanud, et täiskasvanud inimesel ei ole sageli võimalik ainult õppimisele pühenduda, vaid samal ajal on vaja ka tööl käia. „Töökohapõhine õpe on nii-öelda kaks-ühes-programm ja sellepärast seda koostöös koolidega oma töötajatele pakumegi,” selgitab Selveri juhatuse liige Kristi Lomp. Millist kasu saab sellest ettevõte? „Suurim kasu on motiveeritud ja haritud töötajad,” kinnitab personalispetsialist.

„Sageli on kaubandusse tööle satutud juhuslikult, kuid paljudele on põnev valdkond huvi hakanud pakkuma ning soovitakse end edasi arendada. Praktikas on paljud etapid juba töökohal läbi tehtud, kuid õppides saadakse teada, millised teoreetilised teadmised on praktiliste tegevuste taga. Lisaks avardab igasugune õppimine silmaringi. Erialase haridusega töötajat on lihtsam ka edutada.”

Õppiv töötaja räägib kaasa

Mõnikord on keeruline õppimist ja töögraafikut kokku sobitada. Lisaks võib inimesel olla raske käia tööl ja õppida samal ajal, sest see on topelt koormus. „Siinkohal oleme töötajatele igati vastu tulnud, võimaldades sobivat töögraafikut ning õppepuhkust,” kinnitab Lomp. Selveris on igal õpipoisiõppes ehk töökohapõhises õppes õppival töötajal kaks praktikajuhendajat – üks ettevõttest ja teine koolist. Juhendajad toetavad õpilasi ja suhtlevad nendega pidevalt. Õppival töötajal on omakorda võimalik teha ettepanekuid töökorralduse parendamiseks. Selver teeb head koostööd Tallinna Teeninduskooli ja Lääne-Viru Rakenduskõrgkooliga. Praegu õpib neis koolides kümmekond Selveri töötajat. Õpilasi on läbi aegade olnud erinevaist kauplustest üle Eesti. Töökohapõhisesse õppesse võib minna iga töötaja, kes leiab endas soovi ja jõu õppima asuda.

Õpipoisiõpe ka erivajadustega inimestele

Lisaks on Selver teinud koostööd Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusega õpipoisiõppe programmis „Kiirelt tööle”, mis oli suunatud erivajadustega inimestele nende tööle aitamiseks. Nimetatud programmis osalejad said samuti kaks kolmandikku õppest töökohal koos tugiisiku abiga ning kolmandiku ajast olid teoreetilist õpet saamas Astangul. Ka see programm oli ettevõtte jaoks edukas – kõik viis seal osalenud inimest võtsid nad pärast programmi tööle. Selver soovitab töökohapõhist õpet ka teistele ettevõtetele. „Kindlasti eeldab see enda tööprotsesside mõningast analüüsi ning paindlikkust. Samas näeme, et tublid töötajad, kes end soovivad erialaselt arendada, suurendades sellega karjäärivõimalusi meie ettevõttes, on suur väärtus,” kinnitab Lomp.

Ta lisab, et Selver pakub oma töötajatele võimalust teha karjääri ettevõtte sees. „See tähendab, et kasvatame spetsialiste ning juhte oma töötajate seast. Paneme tähele neid, kes soovivad areneda ning suuname neid omandama erinevaid töölõike. Kui otsime oma meeskonda spetsialisti või juhti, leiame suure tõenäosusega selle oma meeskonna seast,“ räägib lomp.

Autor: Viivika Veski
Artikkel ilmus 27.09.2016 Eesti Päevalehe lisalehes “Praktika ja Õpipoisiõpe”. Lisalehe ilmumist rahastasid Euroopa Sotsiaalfond, Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti Tööandjate Keskliit.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields