Avaleht

Helen Anijalg: uudishimu ja energia loovad julgust teha suuri tegusid

Eesti parimate ettevõtete auhindamisel pidas Roofit.solari kaasasutaja ja ekspordijuht Helen Anijalg inspiratsioonikõne, kus innustas ettevõtjaid avastama, energiat targalt kasutama ning puhkama. Avaldame kõne täies mahus ja lisatud on ka ettekande video.


Helen Anijalg

Roofit.solar kaasasutaja ja ekspordijuht

Kas te olete mõtisklenud, kust tuleb teie julgus? Julgus teha suuri asju – avastada, leiutada, saavutada. Teie julgust kannustab uudishimu, aga seal on midagi veel.

Viis aastat tagasi oli üks Eesti teadlane, kes tahtis ehitada maja. Ta tahtis, et tal oleks tavaline valtsplekk-katus, aga see toodaks elektrit. Sellist katust ei olnud maailmas olemas. Mida tegi teadlane selles olukorras? Ta hakkas leiutama, eksperimenteerima ja proovis teha midagi, mida polnud veel olemas. Kaks aastat hiljem oli Eestis viis maja, mille teraskatused tootsid elektrit. 2018. aasta kevadel kuulsin mina esimest korda nime Roofit.solar. Mulle tundus see geniaalne, et  kolm märksõna on pandud ühte nimesse: katus, IT ja päike.

Mida teeb nutikas katus? Nutikas katus teeb päikese elektriks ehk energiaks, mida saab majades kasutada. Tänasel päeval on kaheksas riigis Eestis leiutatud ja toodetud katused tootmas päikesest elektrit. Lõviosa katuseid asub Eestis ehk kui satute jalutama Nõmmel, Laulasmaal, Saaremaal või Võrumaal, siis te isegi ei märka neid katuseid, sest need näevad välja täpselt nagu tavalised katused. Kui te lähete omaniku juurde, siis tema särab nagu päike. Miks? Sest tema saab anda keskkonnale midagi tagasi. Midagi rohkemat, kui tema ise tarbib.

Kas te teate, mis on ühe keskmise päikesekatuse keskkonnamõju? Mitu tiiru ümber maakera võiks jätta sõitmata? Üks päikesekatus aitab ära hoida 78 tiiru ümber maakera sõitva auto Co2 teket. Ja see on üks katus – kujutage ette, kui neid katuseid oleks kümme tuhat või miljon.

Läksin 2018.a suvel esimest korda Väänas asuvasse Roofit.solarinn esimesse tehasesse ehk nn garaaži vaatama, kus neid paneele siis toodeti. Kui ma esimest korda Roofit.solar paneeli nägin, siis libistasin käega üle paneeli ja armusin ära. See oli ilusam kui iPhone. See oli must ja elegantne ning tänu nendele paneelidele jäävad meie linnad sama ilusaks kui nad on.

Ma mõtlesin, et miks inimesed ei tutvusta ja ei räägi nendest katustest. Käitusin nagu Raja Teele ja pakkusin, et mina võiksin katuseid maailmale tutvustada. Tänasel päeval on teadlase Andri Jagomägi kõrval 20 inimest, kes aitavad neid katuseid toota, tutvustada ja maailmasse viia, et Eesti innovatsioon aitaks päikese kinni püüda ja roheliseks elektriks toota. Kliimakriis ja muud tõsised teemad on leidnud tänu eestlastele ühe lahenduse, et anda oma panus rohelise energia loomisele.

On aga üks asi lisaks uudishimule ja julgusele katsetada. Mida meil kõigil on hästi palju – energia. Kui inimestel on palju energiat, siis headest ideedest saavad suurepärased teod. Kogu uudishimu ja energia on päädinud ägedate ettevõtetega ning toodetega. Kui on palju energiat ja seda pidevalt rakendada uute saavutuste sillutamiseks, siis tuleb tagada, et isiklikud patareid tühjaks ei saaks. Täna me ei saa minna soojale maale päikese alla, aga me peame puhkama, et tuleksid uued saavutused.

Avastage, puhake ja looge uut energiat!

Aitäh tublid ettevõtjad, rokime edasi.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields