Avaleht

Hea praktikandi tunneb ära tema suhtumisest töösse

Võrus asuv mööblitootmisettevõte AS Wermo on piirkonna üks suurimaid tööandjaid ja nende kogemus erinevate koolide praktikantide väljaõppega on kestnud juba mitukümmend aastat. Nende juures käivad erialaseid teadmisi omandamas peamiselt puidupingioperaatorid, tislerid ja puidutehnoloogid, kuid on ka teiste erialade õppureid.

Praktika ja Õpipoisiõpe küsis AS Wermo juhi Raul Vene käest, milline näeb välja nende praktikakorraldus ja kuidas ta hindab mööblitootmiseks vajalike spetsialistide järelkasvu seisu.

Kõige tähtsam on tööohutus

Kuna Wermo on ettevõte, kus töö käib keeruliste tootmismasinate ja -pinkide taga, siis on praktikandi juhendamise üks olulisi etappe tema tööohutusalane väljaõpe. Keegi ei taha, et kellegagi midagi juhtuks. Vene sõnul viiakse tehases läbi põhjalik töö- ja tööohutusalane instrueerimine olenemata sellest, milline on uue inimese taust või oskused, ning vaatamata sellele, kas tegu on praktikandiga või uue töötajaga.

Tunde kestvaid ohutusloenguid Wermos ei peeta, vaid asjale lähenetakse sammhaaval. “Praktika alguses saavad praktikandid üldise ülevaate ettevõttes kehtivatest tööohutusreeglitest ja edaspidi juba konkreetsed juhised iga pingi juures, millel nad tööle hakkavad. Üldjuhul saavad praktikandid töökogemuse kõigi pinkide taga,” selgitab Vene ja lisab, et kui inimest pole mõne seadme puhul juhendatud, siis on sellel töötamine rangelt keelatud.

Praktikandi juhendamine nõuab ettevõttelt suurt pühendumist ja investeeringut. Wermos õpetavad ja juhendavad uusi inimesi tehase meistrid, kes on vilunud tegijad, kuid selleks, et töö uute inimestega kulgeks sujuvamalt, korraldab ettevõte juhendajatele ka majasiseseid koolitusi.

Praktikandid hakkavad tehases peale lihtsamatest töödest, liiguvad sealt edasi keerulisemate tööde juurde ja jõuavad teinekord välja ka tehase eksperimentaalosakonda, kus eksperimenteeritakse uute konstruktsioonide näidiste ning prototüüpidega. Peamiselt tulevad tehasesse praktikale Võrumaa Kutsehariduskeskuse õppurid, kuid praktikante on ka mujalt, näiteks Tartust ja Valgast. Erasmus+ programmiga tullakse praktikale ka Lätist, Leedust, Soomest ja mujalt. Välismaalt praktikale tulnutega suheldakse tehases inglise keeles ning praktikadokumentatsioon on vormistatud eesti, inglise ja läti keeles, nii et ükski asi ei jää toppama võõrkeelse dokumentatsiooni puudumise taha.

Tehases hinnatakse töösse suhtumist

Vene hinnangul on välismaalt tulnud praktikandid väga motiveeritud. “Mõne neist võtaks kohe tehasesse tööle.” Hinnates praktikantide üldist taset, toob Vene välja selle, et tööl hakkama saamine oleneb suuresti töösse suhtumisest. “Kui sul oskusi eriti ei ole, aga on hea suhtumine ja tahad seda tööd teha, siis tulevad ka oskused kiiresti,” nendib Vene. Ta tõdeb, et Wermos käib praktikante, kelle puhul ei tahagi, et praktikaperiood läbi saaks, nad on väga osavad ja võimekad. Sellised inimesed on ettevõttele olulised lisandväärtuse loojad. Kuid juhtub ka, et nende juurde satub praktikale mõni sellise suhtumisega noor, kes loeb päevi, et praktika läbi saaks.

Tööandjate keskliit andis AS Wermole 2019. aasta parima regionaalse praktikakoha tiitli. Wermo on Võrumaa kutsehariduskeskuse pikaajaline tunnustatud koostööpartner, kes on praktika läbiviimisel ja juhendamisel väga hea eeskuju teistele ettevõtetele. Eelmise aasta sügisest korraldatakse kooli ja ettevõtte koostöös AS Wermo töötajatele töökohapõhist õpet puidupingioperaatori õppekaval.

Kõige selle juures loodab Vene, et nende juurde praktikale tulijate arv edaspidi kasvab, sest tehas tegeleb jõudsalt tootearendusega ja vajab selle juurde oskustega töötajaid. “Praegu tuleb meile praktikante suhteliselt vähe,” nendib ta ja lisab, et seetõttu on ka keeruline värvata omale uusi inimesi koolipingist. Et Wermo ei tooda standardiseeritud mööblit, siis püsib neil praegu ja tulevikuski vajadus oskustega pingitööliste järele ja tööprotsesside automatiseerimise-optimeerimise ning digiteerimise arendamiseks läheb tarvis ka automaatikuid ja IKT spetsialiste.

Uute töötajate leidmine on seotud ka mööblitootmise valdkonna populariseerimisega. Wermo juhi hinnangul tuleb siinkohal teha koostööd vastavat eriala õpetavate koolidega, osaleda õppekavade täiendamisel ja uute arendamisel ning hoolitseda ka selle eest, et ettevõttesse praktikale tulek oleks atraktiivne ja praktikant näeks selles arenguvõimalusi.

Autor: Ruth Mägi
Artikkel ilmus Eesti Ekspressiga koostöös valminud eriväljaandes “Praktika ja õpipoisiõpe” 19. veebruaril 2020

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields