Avaleht

Eesti puidutööstuse ettevõtete õppereis Jaapanisse

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit külastas 6-15. aprillini Jaapanit (Osaka, Kyoto, Kobe, Tokyo), mida aitas Eesti Tööandjate Keskliidust korraldada rahvusvaheliste suhete juht Eve Päärendson. Jaapanis Jaapanis kohtuti kõige olulisemate tööandjate- ja ettevõtlusorganisatsioonidega Tokyos ja Kansai piirkonnas, mõjuvõimsate puidu- ja metsatööstuse liitudega, mitmete suurettevõtetega, õppeasutustega, Jaapani Põllumajanduse, Metsanduse ja Kalanduse Ministeeriumiga ning Eesti Suursaatkonnaga Jaapanis. Osaka prefektuuri esindajad tutvustasid Osaka EXPO2025 kontseptsiooni ning EXPO2025 (3.05-3.11.2025) asukohta Yumeshita saarel. Lisaks Osakale kandideerivad EXPO2025 korraldajateks Jekaterinburg ja Baku. Osaka loodab EXPO 2025 korraldajalinnaks kandideerimisel ka Eesti toetusele.

Vaatamata sellele, et Eesti on Jaapanis tuntud eelkõige oma kõrgelt arenenud IT-sektori poolest, siis tegelikult üle poole Eesti koguekspordist Jaapanisse moodustavad hoopiski puittooted. Puidutööstuse õppereis Jaapanisse oli igas mõttes edukas ning võimalusi edaspidiseks koostööks nähakse näiteks bioenergia (graanulite) vallas, puidust pilvelõhkujaid puudutava innovatsiooni ja uuringute valdkonnas. Samuti Eesti-Jaapani ülikoolide vahelise koostöö intensiivistamise teel, mis omakorda soodustaks nii üliõpilaste kui ka teadurite vahetust Eesti ja Jaapani vahel. Eesti puidu- ja metsatööstuse toodangu tuntuse kasvule Jaapanis aitaks kaasa ka kahe riigi metsa- ja puidutööstuse liitude vaheline tihedam koostöö. Kindlasti peaksid ka näiteks MAFF (Japanese Ministry of Agriculture, Forestry and Fishery) ja Eesti Keskkonnaministeerium tegema rohkem koostööd tagamaks, et vastastikku on olemas ülevaade metsandust, puittoodete importi, sertifitseerimist ning seaduslikku raiet puudutavatest regulatsioonidest ja õigusaktidest.

Heaks näiteks koostööst vastastikuse tunnustamise osas on Eesti ja Jaapani palkmajaliitude näide, sest sel aastal on Jaapani parima palkmaja konkurss avatud ka Eesti palkmajatootjatele ning jaapanlased osalesid ka Eesti Palkmaja Liidu vastava konkurssi tseremoonial. Loodame, et sellisest vastastikusest tunnustamisest areneb välja pikema ajalisem traditsioon ning et see aitab kaasa ka palkmajade müügile Jaapanis. Kindlasti tasub lähemalt tutvuda ka Keidanreni poolt tutvustatud „Society 5.0“ initsiatiiviga, mis vaatleb kuidas tegeleda digiteerimisest tingitud sotsiaalsete väljakutsetega.

Õppereisi käigus sai loodud hulgaliselt kasulikke kontakte, kogutud palju väärtuslikku infot ning loodame, et see aitab kaasa ka Eesti metsa- ja puidutööstuse toodangu müügile Jaapanisse.

Õppereisi kaasfinantseeris Euroopa Regionaalarengu Fond ja EAS.

Allikas: https://www.eu-japan.eu/sites/default/files/publications/docs/june18.pdf

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields