Avaleht

BusinessEurope’i sügisprognoos: Brexit viib ilmselt ELi majanduskasvu aeglustumiseni

Hoolimata keerulisest rahvusvahelisest olukorrast jätkub järgnevatel kuudel Euroopa majanduse taastumine, selgus Euroopa tööandjate ühenduse BusinessEurope’i sügisesest majandusprognoosist. Uuringust tuli välja, et ehkki Ühendkuningriikide otsus Euroopa Liidust lahkuda pole seni märgatavalt kahjustanud ettevõtjate kindlustunnet, kuigi pikemas perspektiivis võivad siiski ilmneda Brexiti olulised majanduslikud tagajärjed ja 2017. aastal on oodata Euroopa Liidu majanduskasvu aeglustumist.

Prognoosi kohaselt  Euroopa Liidu ja euroala majandus 2016. aastal kasvab ning 2017. aastal majanduskasv aeglustub, kuna mõju hakkab avaldama Ühendkuningriikide lahkumine EL-ist. Seejuures tugineb majanduskasv endiselt suuresti tarbimisele. Prognoosi kohaselt kasvab eratarbimine Euroopa Liidus 2016. aastal 2.2% ja 1.8% 2017. aastal. Samas ei paista EL-i eksport (2,8% 2016. aastal) kasvavat samas rütmis impordiga (3,7% 2016. aastal).

Kui 2016. aastal on oodata majanduskasvu jõudmist EL-is 1,9%-ni ja euroalal 1,7%-ni, siis 2017. aastal oodatakse Euroopa Liidus kasvu  aeglustumist 1.6%-ni ja euroalal 1.5%-ni. 2017. aastaks prognoositavale majanduskasvu aeglustumisele viidatakse seoses Ühendkuningriikide majanduse aeglustumisega, väiksemate ekspordinumbritega Ühendkuningriikidesse ja ka seoses sellega, et euro kallinemine Inglise naela suhtes hakkab mõju avaldama. Eesti ekspordib täna Ühendkuningriikidesse suure osa telekommunikatsiooni seadmetest ning ennekõike just telekommunikatsiooni valdkonnas võib ka Eesti tunda Brexiti mõjusid.

Töötuse määr prognoosi kohaselt Euroopa Liidus tasapisi langeb, kuid endiselt on riikide vahel selles osas suured erinevused. Euroopa Liidus on 2016. aastal töötuse määr 8.6% ja 2017. aastaks prognoositakse kahanemist 8.3%-ni.

Kui teistes riikides jääb inflatsiooni määr prognoosi kohaselt enamasti alla 2%, siis Eestile prognoositakse 2017. aastal 2.5% suurust inflatsiooni.

Majandusprognoosis on arvestatud sellega, et Euroopa Liidu majanduslik väljavaade on mõjutatud olulistest poliitilistest riskidest. Ühendkuningriikide otsus EL-ist lahkuda tähendab pikaajalist riski nii EL-i kui Ühendkuningriikide majandusele, arvestades kahe osapoole tugevat omavahelist seotust tootmisvaldkonnas. Lisaks on 2017. aastal tulemas Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis ja Tšehhis valimised ja Itaalias põhiseaduse referendum, mille kõigi tulemustest sõltub suuresti riikide olukord.

BusinessEurope avaldab majandusprognoosi kaks korda aastas ning lähtub selle koostamisel liikmesorganisatsioonidelt saadud andmetest.

Täismahus analüüsi saab lugeda siit ja videokokkuvõtet BusinessEurope’i sügisesest majandusprognoosist saab vaadata siit.

 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields