Tööandjate Keskliit

Tallinna Tehnikakõrgkool on dünaamiline arenduspartner

Tallinna Tehnikakõrgkool on Eesti suurim rakenduskõrgkool, mis annab võimaluse omandada nii kõrgharidust kui ka osaleda elukestvas õppes. 

Tasemeõppesse tuleb tudengeid järjest enam ka teistest vanuserühmadest kui gümnaasiumilõpetajad ning kaugõpe on kujunemas väga populaarseks. Tehnikakõrgkooli tullakse ennast täiendama elulisest vajadusest juba oma erialal töötades, kuid tihti ka soovist oma valdkonnast uusimaid teadmisi saada ja ennast täiendada.

Tallinna Tehnikakõrgkool soovib olla Eesti ettevõtjatele partneriks majanduse arendamisel ja rakendusuuringute tulemuste rakendamisel ettevõtetes. Loodud Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus koordineerib kõrgkooli teadus- ja arendustegevust ja pakub ettevõtetele ja avalikule sektorile rakendusuuringuid ning nõustamist innovatsiooni- ja arendusküsimustes.

Kui ettevõte pöördub Tehnikakõrgkooli poole oma arendusprobleemiga, siis proovitakse üheskoos leida nö rätsepalahendus. Olgu selleks siis materjalide vastupidavuse testimine, teedeehituses uute materjalide kasutamine, elektriautode ja -busside laadimisjaamade väljaarendamine või igapäevaste elektritehniliste ja mehhaaniliste lahenduste nutikamaks ning kasutajasõbralikuks projekteerimine.

Uutes laborites luuakse lahendusi ja avastatakse võimalusi

Uute lahenduste katsetamiseks on Tallinna Tehnikakõrgkoolil ligi kolmkümmend laborit. Põhjamaades ainulaadne logistika- ja tarneahelajuhtimise täisdigitaalne simulatsioonilabor võimaldab maailmas tuntud simulatsiooniprogrammide ja nutirakendustega läbi mängida  tänapäevase tarneahela protsessid ja teha teadusuuringuid. Laborit kasutatakse õppetöös logistika- ja tootmisvaldkonna erialade arendamiseks ja populariseerimiseks ning koostööprojektide läbiviimiseks ettevõtetega. Labor on ka demokeskuseks valdkonna uusimatele lahendustele ning kokkusaamiskoht kõikidele tarneahela huvilistele ja ettevõtetele.

Tööstus 4.0 labor on ainulaadne Eestis ja võimaldab läbi mängida täielikult robotiseeritud tehase tootmisprotsesse ning õpetada välja tööstusjuhte ja tootmisinsenere.

Õppelaboris on kasutusel tööstusrobotid, mis teevad omavahel koostööd ja nii saab terve labori seadistada miniatuurseks tehaseks. Sellises laboris saab modelleerida kõiki päriselus ettetulevaid olukordi. Võimalik on lisada tootmistsükklisse uusi roboteid ja neid omavahel suhtlema panna, muuta protsesse või lisada tootmistsüklisse uusi lülisid.

Tööstus 4.0 laboris viiakse läbi ka täienduskoolitusi tootmisjuhtidele ja tööstuse planeerijatele. Koostöös ettevõtetega arendatakse hetkel näiteks välja robotlaadimiskäppa elektriautodele, samuti tegeletakse väikebusside ja veomasinate elektrilahenduste arendustega.

Peatselt avatakse Tehnikakõrgkoolis uudne valguslabor, mis on mõeldud nii arhitektidele kui ka sisekujundajatele ja linnaplaneerijatele, et süvitsi tutvuda valguse kasutamise võimalustega.

Tööandjate tagasiside põhjal avatakse uuenduslikke õppekavasid

Tallinna Tehnikakõrgkool avas käesolevast sügisest ostu- ja hankekorralduse õppekava. Seni õpetati TTK-s transporti ja logistikat ning transpordi- ja liikluskorraldust, kuid arenev logistikasektor vajab tööandjate kinnitusel kõrgharidusega ostu- ja hankespetsialiste ning inimesi, kes oskavad juhtida kogu tarneahelat ehk toote jõudmist tarbijani.

„Aina olulisem aru saada, kuidas on ettevõtete tööprotsessid ressurssidega varustatud, millal ja millises koguses vajatakse toorainet, komponente või hoopis kapitalimahutusi ning kui suured on ressursside kasutamise või hoiustamisega seonduvad kulud“, selgitab õppekava eestvedaja Eduard Ševtšenko. „Samuti peab teadma, milline on õigusruum ja kuidas käib osalemine riigihangetel ja mida teha siis, kui hange on võidetud“.

Õppekava sobib neile, kellel on majandus- ja logistikahuvi ning kes tahavad luua terviklikku süsteemi leides ettevõtte jaoks säästlikumaid, kuid efektiivseid lahendusi. Konkurss sisseastujate seas sellele uuele erialale oli kõrgkooli lõikes silmapaistev.

Juba teist aastat avati ka robotitehnika õppekava, mis on samuti sisseastujate hulgas ülipopulaarne, mis näitab nii huvi kui ka tööturul olevat vajadust robotitehnikaga seotud protsesse süvitsi tunda.

Robotitehnikas tegeldakse peamiselt tööstusliku robootika, tänapäevaste tootmisseadmete, tootearenduse ja elektroonikaga, aga ka droonide, isesõitvate paatide ja autode ning põllumajandusmasinate ja robotkodumasinatega. Kasvava nõudlusega tulevikueriala on vajalik ettevõttes, mis projekteerib, toodab, paigaldab, programmeerib ja hooldab robotseadmeid või -süsteeme.

Autor: Heleri Michalski, Turunduse ja kommunikatsiooni spetsialist Tallinna Tehnikakõrgkool

Foto: Tallinna Tehnikakõrgkool

Kasutame kodulehel küpsiseid. Tutvun andmekaitse poliitikaga Nõustun
×