Tööandjate Keskliit

(ERR) Raamatupidajad peavad 1000-euroste arvete deklareerimist tülikaks

Raamatupidajate koja hinnangul võiks maksu- ja tolliamet nõuda tuhandest eurost suuremate arvete deklareerimist mitte kõigilt, vaid riskiga ettevõtetelt.

Tööandjate keskliit korraldas täna Eesti ettevõtlusorganisatsioonide maksunduse teemalise ümarlaua.

Ettevõtlusühendused leidsid ümarlaual, et kunagi ettevõtjasõbraliku ärikeskkonnana tuntud Eesti on täna muutunud ettevõtluskeskkonnaks, mida mürgitavad ülepeakaela sündivad ootamatud maksumuudatused, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Tööandjate keskliitu kogunenud ettevõtlusorganisatsioonid kritiseerisid maksu- ja tolliameti kava nõuda üle 1000-euroste arvete deklareerimist. Näiteks ei mõista Eesti raamatupidajate koda, missugune saab olema nende kokkuvõttes suurte andmemahtude edastamisest saadav maksutulu.

“Maksuamet loodab, et need andmed pannakse omavahel kokku ja selle pinnalt hakkab riskipõhiselt välja vupsama pettureid. See ei pruugi nii minna,” leidis raamatupidajate koja nõukoja liige Virge Haiba.

Raamatupidajate koda pakub välja, et kui maksu- ja tolliamet teab riskiga ettevõtteid, siis mõistlikum oleks nõuda täiendavat deklareerimist vaid neilt firmadelt ja siis juba 100% arvete ulatuses.

Ettevõtlusorganisatsioonide kohtumisel olid esindatud mitmed sektorid toiduainetetööstusest infotehnoloogiaettevõtete ühenduseni.

Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu juhatuse liige Tiit Paananen tõi välja, et IT-äris tervikuna on vaja lahendada kasvuettevõtete maksustamise probleem.

“See on vana hea sotsiaalmaksu lagi, mis võimaldab palgata rohkem kõrgepalgalisi inimesi kiiremini ettevõttel,” rääkis Paananen siiani veel lahendamata piirangust.

Ühtset maksundust puudutava deklaratsiooni ettevõtlusorganisatsioonid täna ei teinud. Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsar selgitas, et kohtumise mõte on aidata riigil paremini makse koguda, mitte ainult kritiseerida.

Maksu- ja tolliameti hinnangul oli mullune ettevõtete tekitatud käibemaksukahju hinnaguliselt 222 miljonit eurot. Näiteks autode sisendkäibemaksu mahaarvamise piiramisega saaks riik aastas tulu umbes 40 miljonit eurot.

Videoklippi saab näha siit>>

Allikas: ERR