Tööandjate Keskliit

(ERR) Palm: suletud sektorite kiire palgakasv on ohu märk

Keskmine palk tõusis mullu kõikidel tegevusaladel ning Nordea panga majandusanalüütiku Tõnu Palmi sõnul on kuueprotsendine palgatõus optimaalne, kui aga suletud sektorites hakkab see nihkuma üle kümne protsendi, võib see olla ohu märk.

Keskmine palk on alates 2009. aastast ülespoole liikunud. Kõige kõrgem keskmine palk on info- ja sidevaldkonnas ning finantstegevuses. Kõige madalamat keskmist makstakse aga majutus- ja toitlustusasutustes, kinnisvarasektoris ning kultuuri alal, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Eeskätt kasvas jõuliselt ehitusturg eelmisel aastal, see survestas palkasid – palgad kasvasid seal kümme protsenti. Nüüd esimeses kvartalis me näeme, et ehitus on aeglustunud kuskil kuue protsendi peale,” ütles Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm.

Tema sõnul näitab palgakasv hästi, millistes sektorites raha liigub.

“Väike ohu märk on see, kui suletud sektoris ehk mis ekspordiga seotud ei ole, näeme keskmisest kiiremaid kasve, siis tegelikult see ei ole hea majanduse jaoks, sest siis ei liigu ka töötajaid ekspordisektorisse,” selgitas Palm.

Peterson: ebavõrdsus on suur

Mediaanpalk ehk summa, millest suuremaid ja madalamaid väljamakseid oli võrdselt, on aga keskmisest märksa allpool. Ametiühingute keskliidu juhi Peep Petersoni sõnul on ebavõrdsus suur.

“Mediaanpalk jääb tegelikult 640 euro kanti ehk enamik inimesi peab saama hakkama tunduvalt alla selle summa,” nentis Peterson.

Tema sõnul mõjutavad palganumbreid üha rohkem kollektiivlepingud. “Just tervishoid, haridus, energeetika näitasid olulist tõusu, kus kõikides on tegelikult ametiühingute sõlmitud kollektiivlepingud taustaks”.

Tööandjad tunnetavad päris tugevat survet palgatõusuks. Tööandjate keskliidu volikogu esimees Jüri Käo märkis, et ettevõtjad peavad vaatama, et tööviljakus liiguks ees ja palk järel. “Kui läheb vastupidi, siis juhtub see, mis juhtus Eestis mõned aastad tagasi. Eks palgasurve on kindlasti päris tugev, seda võib küll öelda,” tunnistas ta.

Maakonniti erineb keskmine palk ligikaudu 350 euro võrra. Teistest on selgelt ees Harjumaa, kus keskmine palk ulatus mullu tuhande euroni. Maakondade tabelis viimasel kohal asuval Võrumaal oli see aga 654 eurot. 

Videoklippi saab näha siit>>

Allikas: ERR