Vabaerakonda

Kaul Nurm, Eesti Vabaerakonna esimees. Tema senine tegevus on olnud seotud põllumajandusega. 1990–1992 oli ta Harju Taluliidu tegevjuht. Aastatel 1992 – 2016 oli Nurm Eestimaa Talupidajate Keskliidu peadirektor, 2005-2015 Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee liige ning 2012-2015 Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee põllumajanduse-, maaelu- ja keskkonnasektsiooni asepresident. Kaul Nurm on lõpetanud Eesti Põllumajanduse Akadeemia maaparanduse erialal.

Roheliste erakonda

Züleyxa Izmailova, erakonna Eestimaa Rohelised esinaine ja Tallinna abilinnapea on ajakirjanik, keskkonnaaktivist ja vabakutseline fotograaf, kes on pühendunud rohelise ilmavaate ja jätkusuutliku arengu edendamisele. Ta on olnud MTÜ Noored Rohelised eestvedaja ja vabatahtlik keskkonnaorganisatsioonis Eesti Roheline Liikumine. Õppinud Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakoolis geodeesia erialal. Aastatel 2005–2012 oli ta Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige.

Eesti 200

Kristina Kallas on Eesti 200 esimees ja Tartu Ülikooli Narva kolledži direktor. Töötanud poliitikaanalüütikuna Balti Uuringute keskuses Tartu Ülikoolis. Oma töös tegeleb ta peamiselt inimõiguste ja vähemuste õigustega, integratsiooni, migratsiooni ja põgenike küsimustega ning poliitilise ja etnilise identiteeti uurimisega. Aastatel 2014-2015 juhtis ta Välisministeeriumi humanitaarprogrammi Ukrainas.

Isamaa

Helir-Valdor Seeder on erakond Isamaa esimees ja XIII Riigikogu fraktsiooni esimees. Riigikogu liige aastatel 2003-2007 ja 2014.aastas praeguseni. 2007-2014 oli Põllumajandusminister. 1991-2003 täitis erinevaid tööülesandeid Viljandimaal, olles Viljandi Linnavalitsuse majandusnõunik, Viljandi abilinnapea ja linnapea ning kümmekond aastat Viljandi maavanem. Lõpetanud J. Gagarini nimelise Näidis- Sovhoostehnikumi ning Eesti Põllumajanduse Akadeemia ökonomisti erialal.

Eesti Sotsiaaldemokraatliku

Jevgeni Ossinovski on Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees. Ta on olnud Eesti Vabariigi tervise- ja tööminister ning haridus- ja teadusminister ning XII ja XIII Riigikogu liige. Ossinovski on lõpetanud Tartu Ülikooli filosoofia eriala. 2009.aastal kaitses ta filosoofia eriala magistritöö Warwicki ülikoolis ja 2010. aastal politoloogia erialal London School of Economics and Political Science’is.

Eesti Reformierakond

Kaja Kallas on Reformierakonna esimees ja endine Euroopa Parlamendi saadik, kus kuulus Euroopa Demokraatide ja Liberaalide fraktsiooni. Brüsselis tegeles peamiselt Euroopa ühtse digitaalse turu ja energeetikapoliitikatega, rõhudes neis valdkondades innovatsioonile ning arenguvõimalustele, mida toovad endaga kaasa uued tehnoloogiad. Enne europarlamendis tööle asumist oli kolm aastat Riigikogu liige ja majanduskomisjoni esimees. Kaja Kallas on omandanud Tartu Ülikooli bakalaureusekraadi õigusteaduse erialal ning Estonian Business Schoolis EMBA kraadi

Eesti Keskerakond

Jüri Ratas on Eesti Vabariigi peaminister 2016. aasta novembrist. Eelnevalt oli Riigikogu XI, XII ja XIII koosseisu aseesimees. Valiti Tallinna Linnavolikokku aastatel 2005, 2009 ja 2013, oli Tallinna linnapea aastatel 2005-2007 ning Tallinna abilinnapea 2003-2004 ja 2005. Jüri Ratas on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli ärikorralduse eriala ning Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduste magistriõppe.

Märt Treier

Märt Treier tegutseb ajakirjaniku, meediakoolitaja, õppejõu ja kõnejuhina. 24 tööaasta jooksul on ta ajakirjanikuna töötanud kahes päevalehes, viies raadiojaamas ja neljas telekanalis, kõige pikemalt telejaamas TV3, kus täitis aastail 2006-2009 peatoimetaja ülesandeid. Märt Treier on valitud Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi emakeelesõbraks, omandanud eraülikooli EBS parima külalislektori tiitli ja hääletatud Vikerraadio parimaks meeshääleks.

Johannes Tralla

Johannes Tralla on Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) ajakirjanik. Ajakirjanikuteed alustas kultuuri- ja tehnoloogiateemade kajastamisega. Aastatel 2012–2018 oli ERRi Euroopa korrespondent Brüsselis. Möödunud sügisest on Tralla tagasi Eestis ERRi päevakajaliste saadete toimetuses juhtides poliitilist kõnelust (“Esimene stuudio”) ja analüüsides välispoliitika teemasid.

Toomas Tamsar

Eesti Tööandjate Keskliidu juhina on Toomas Tamsar võtnud oma südameasjaks Eesti konkurentsivõime arendamise. Ta usub erksasse Eestisse ning Eesti inimeste ettevõtlikku ja avatud vaimu. Tamsar on enam kui 20aastase kogemusega ettevõtja, mentor ja coach. Ta on ka Pärnu Konverentside käivitaja ja ülesehitaja.

Annika Laats

Annika Laats on EELK Risti koguduse õpetaja, SA Tallinna Lastehaigla hingehoidja ning Vaikuse laste rahupaiga rajaja. Ta on lõpetanud EELK Usuteaduse Instituudi ja Tartu Ülikooli usuteaduskonna2018. aasta hakul sai Annika Laats Kodanikuühiskonna Aasta Hääle tiitli.

Hardo Pajula

Hardo Pajula töötab alates sügisest vaba majandusmõtte professorina Estonian Business Schoolis, kus loeb praegu „Oluliste raamatute“ kursust. Lisaks sellele on viimasel paaril aastal vedanud Edmund Burke’i Seltsi – kodanikeühendust, mille liikmed peavad kalliks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi: üksikisiku vastutust ja vabadust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid.

Andreas Kaju

Andreas Kaju on META asutajapartner ning oma varasemas karjääris töötanud peaministri ja kaitseministri nõunikuna, juhtinud parlamendierakonna fraktsiooni sekretariaati ning töötanud ettevõtjate huvide esindusorganisatsioonis turunduse ja avalike suhete eest vastutaval ametikohal. Andreas õpib Tartu Ülikoolis filosoofiat. Andrease kliendid on ennekõike rahvusvahelised suurettevõtted, tihti ka börsiettevõtted.

Jüri Raidla

Jüri Raidla on vandeadvokaat, advokaadibüroo Ellex Raidla asutaja ja vanempartner. 14. maist 2018 alates tegutseb Jüri Raidla ühiskondlikus korras Riigireformi Sihtasutuse nõukogu esimehena. Aastatel 1990 – 1992 oli J.Raidla Eesti Vabariigi justiitsminister. Põhiseaduse ettevalmistamise ajal oli ta Põhiseaduse Assamblee juures tegutseva ekspertkomisjoni esimees.

Hando Sutter

Alates 2014. aasta lõpust Eesti Energia juhatuse esimehena töötav Hando Sutter täitis enne Eesti Energiasse tööle asumist Põhjamaade suurima elektribörsi Nord Pool Spoti Balti riikide ja Venemaa regiooni juhi kohuseid. Sutter on õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis mehaanikainseneriks ja läbinud ärimagistri kursuse Estonian Business Schoolis.

Kai Realo

Kai Realo on aastatetepikkuse juhikogemusega erinevatest müügiorganisatsioonidest talle omistati talle tiitel „Aasta juht 2018“. Viimased seitse aastat on Kai Realo peadirektorina eest vedanud Circle K Eesti meeskonda. Varasemate töökohtade hulka kuuluvad IBM, Elisa Eesti ja mobiiltelefonide jaemüügikett Mäkitorppa.

Taavi Veskimägi

Taavi Veskimägi on alates 2009. aastast Elering AS juhatuse esimees. Ta on kuulunud kahte Riigikogu koosseisu, olles selle aja jooksul nii parlamendifraktsiooni esimees kui Riigikogu aseesimees. Taavi Veskimägi oli aastatel 2003-2005 EV rahandusminister. Taavi Veskimägi on olnud pikaajaline Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu liige vedades majadusarengu töörühma tegevust keskliidus. 

Kuidas me oma konverentsi teeme?

Meie konverents jaotub kaheks – vaatame suurt pilti ettekannetena „pealaval“, nede vahel zuumime oma tähelepanu isikute tasandile erakondade juhtide persooniintervjuudeks „intervjuude laval“. Konverentsi juhib ERR-i ajakirjanik Johannes Tralla. Persoonintervjuusid ettekannete vahel aitab tempokas telesaate/tööintervjuu formaadis läbi viia ajakirjanik ja koolitaja Märt Treier. Intervjuude järjekord on valitud viimaste erakondade toetusuuringu tulemuste põhjal väiksemast toetusest alustades.

Tänased väljakutsed. Meie ootused esinejatele ja erakondadele ja nende juhtidele.

Eestil läheb praegu hästi – maksud laekuvad (va need mis laekuvad Lätti), palgad kasvavad, start-up skeene on popp, elu tundub kui lill. Kuid samal ajal tehakse uusi investeeringuid vähe, töötajaid ja õpetajaid ei jätku, Haigekassal on eelarvega toimetulek iga-aastane probleem, ettevõtjate kasumlikkus langeb, innovatsiooni panustamine ei kasva. Valimised võiksid paljudele nendele probleemidele vastuseid pakkuda. Kas erakonnad on valmis nendele küsimustele adekvaatselt vastu astuma? Kas juhid on võimelised neid probleeme mõistma? Kes hakkavad meid järgmisel neljal aastal juhtima? Konkurents sajale kohale on suur.

Millest lähtume? Mis perspektiivis olukorda hindame? Konverentsi põhiküsimused.

Meie vaatluslohe, mida viimased 15 aastat oleme lennutanud, on 2019 aastal tõsistes poliitilistes tõmbetuultes. Siit kõrgelt pilvepiirilt paistab maailm natuke teistsugune kui maal olles. Seda ongi vaja – sõltumatut vaadet, mida ei sega igapäevane sigin-sagin. Tööandjad on sel korral varustatud ka korraliku teekaardiga – manifestiga, mis peaks meile aimu andma kuhu suunas me oma riigikorraldusega võiksime liikuda. Kas meie ettevõtjate ideid ja soovitusi on kuulda võetud? Milliseid alternatiive pakuvad neile erakonnad?

Milline on olukord riigis konverentsi toimumisel?

Tuulelohe lendab sel korral Eestimaa kohal kuu enne Riigikogu valimisi. Tuul on kõva ja kipub lohet korralikult raputama. Puhub nii vasakult kui paremalt, mõned iilid on alla, mõned ülespoole suunaga, aeg-ajalt lendavad Kamikadzed ja Supermehed läbi pilvede ja suunduvad ei-tea-kuhu. Olukord on ekstsentriline.

Lennart Meri

Me otsisime oma konverentsile pikalt väärikat ja lugupeetud esinejat, kelle sõnumit me kõik kuulda tahaks ja jõudsime järeldusele, et selleks oleks Lennart Meri. Nii sündiski idee taaselustada Lennart Meri tänapäevases võtmes. Kõne on sel korral tõsine ja üritab aimata Lennart Meri mõtteid kui ta täna elaks ja Eesti tänase olukorra kohta arvaks. Ma usun, et sellest tuleb huvitav peegeldus meie tänasele olukorrale ja loodan, et selle kõne abil saavad meie poliitikud ehk paremini aru nendest väljakutsetest, mis neid 3. märtsi valimiste järel Riigikogus ees ootavad. Ma usun, et see kõne kõnetab ja paneb meid mõtlema.